O ozonie Ozon (tritlen) stanowi najskuteczniejszy, a zarazem naturalny środek, za pomocą którego możliwe staje się pozbycie nieprzyjemnych zapachów, bakterii, roztoczy i alergenów znajdujących się w naszym otoczeniu. Został odkryty w 1839 roku przez niemieckiego chemika Christiana Friedricha Schönbeina, który jako pierwszy opisał właściwości tego niebieskiego gazu. Skład chemiczny ozonu tworzą trzy atomy tlenu. W stanie wolnym występuje w atmosferze, szczególnie w jej górnej warstwie, dzięki czemu chroni nas przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Ponadto wydziela się również podczas elektrolizy wody, a także pod wpływem wyładowań elektrycznych w atmosferze. Charakteryzuje go większa gęstość od powietrza oraz zapach przypominający woń chloru (np. zapach powietrza po burzy). Z kolei w temperaturze poniżej -112,3˚C skrapla się do niebieskiej cieczy. I choć jest gazem niepalnym, wykazuje zdolność podtrzymywania procesu spalania. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, lecz jest nietrwały.

Działanie ozonu

Istnieją dwie podstawowe techniki powstawania ozonu: ultrafioletowa oraz najpowszechniej wykorzystywana przez urządzenia – wyładowań koronowych, symulująca powstawanie błyskawicy. Ozon, natychmiast po wytworzeniu w urządzeniu i rozproszeniu w pomieszczeniu, rozkłada się z powrotem do czystego tlenu. Powyższe zjawisko jest następstwem procesów naturalnego rozkładu w wyniku niestabilności chemicznej ozonu, zatem utleniania. Proces ten może zostać przyspieszony przez obecność w pomieszczeniu „przeszkód” takich jak ściany czy dywany stymulujące rozkład ozonu. Dlatego też naładowana statycznie cząsteczka ozonu w zetknięciu z materiałami organicznymi takimi jak np.: wirusy, alergeny, bakterie, grzyby, roztocza, drobnoustroje czy nieprzyjemne zapachy, wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie, które z kolei jest tożsame z ich skutecznym usunięciem, nie zaś zamaskowaniem. Pozostałe cząsteczki ozonu, po procesie ozonowania, powracają do postaci czystego tlenu, osiągając w ciągu 30 minut, zaledwie połowę swojego wcześniejszego stężenia. Oznacza to zatem, że po każdych kolejnych 30 minutach ilość pozostałego po reakcji oczyszczania ozonu, będzie zmniejszać się o połowę w stosunku do stanu sprzed 30 minut. W praktyce okres połowicznego rozkładu wynosi mniej niż pół godziny zależnie od temperatury, mikroorganizmów i innych skażeń powietrza. Ozon stanowi więc jeden z najsilniejszych dostępnych utleniaczy służących do utleniania substancji rozpuszczonej. Dodatkowy atom w cząsteczce ozonu wiąże się (utlenia) w ułamku sekundy z każdym składnikiem, który wchodzi z nim w kontakt, dzięki czemu przejawia szerokie zastosowanie w zakresie oczyszczania i dezynfekcji.

Głównym atutem ozonu jest właśnie jego „czysty” charakter, ponieważ doprowadza on do utlenienia materiału praktycznie bez powstawania produktów ubocznych.

Zastosowanie ozonu

Ozonowanie to nowoczesne, skuteczne a co najważniejsze, ekologiczne narzędzie pozwalające na profesjonalne usunięcie, odświeżenie, sterylizację i oczyszczenie powietrza. Jest również metodą bezpieczną, a jej główną zaletą jest fizyczne usuwanie wszelkich zapachów, a nie jedynie ich maskowanie.

Ozon aktualnie wykorzystywany jest w różnych dziedzinach życia jako silny utleniacz. Właściwości ozonu znane są od dawna, jednakże dopiero w ostatnich latach zaczęły się poszerzać dziedziny gospodarki i przemysłu, w których znajduje on zastosowanie. Przede wszystkim, z uwagi na sterylizujące działanie ozonu, zabieg ten pozwala na usunięcie grzybów, pleśni, roztoczy, wirusów i bakterii.

Nieoceniona jest zwłaszcza skuteczność jego działania w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów (odzwierzęcych, potu, stęchlizny, po pożarach itp.) szacowana na poziomie 99%.

Ponadto wykazuje zbawienny wpływ na zdrowie człowieka poprzez: pobudzanie systemu immunologicznego, oczyszczanie tętnic i żył, poprawę krążenia, stabilizację poziomu hormonów i produkcji enzymów, redukcję ognisk zapalnych czy utlenianie toksyn.

Ozonowanie jest także jednym ze sposobów oczyszczania ścieków miejskich oraz produkcji wody pitnej. W coraz większym stopniu, niezastąpiony staje się być również w przemyśle spożywczym i przetwórstwie mięsnym pozwalając cieszyć się dłużej świeżością warzyw, owoców czy mięs, jednocześnie zapewniając ich czystość mikrobiologiczną bez obawy na utratę wartości odżywczych, a zarazem nie wykazując szkodliwego wpływu na człowieka.

Zastosowanie ozonu jest zatem nieograniczone, lecz pośród niezliczonych funkcji i korzyści jakich dostarcza, za najważniejsze zawsze stanowić będzie zapewnienie utrzymania naszego codziennego otoczenia w czystości i bezpieczeństwie.

Czy w Twoim domu lub samochodzie wyczuwalne są nieprzyjemne zapachy? A może potrzebujesz dokładnej dezynfekcji, która na nowo przywróci czystość i świeżość w Twoim mieszkaniu? Jeśli tak, to idealnym rozwiązaniem będzie ekologiczny i skuteczny proces ozonowania przeprowadzany gwarantującą najwyższą jakość usług firmę OzonPlus.

Czym jest ozonowanie?

To skuteczna metoda dezynfekcji, która nie wykorzystuje chemii, przez co jest bezpieczna dla zdrowia i życia. Pozwala nie tylko na oczyszczenie i odkażenie, ale również na zniwelowanie wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystuje gaz - ozon, znany jako “aktywny tlen”, którego cechami charakterystycznymi jest niska trwałość, niepalność, a także łatwość rozpuszczania się w wodzie. Jest naturalnie występującym pierwiastkiem, jednak podczas ozonowania używa się takiego stężenia, które może być zagrażające dla ludzi. Dlatego też procesem tym powinni zajmować się odpowiednio wykwalifikowane i doświadczone w tym zakresie firmy – takie jak OzonPlus.

Przygotowanie mieszkania do ozonowania

Podczas procesu ozonowania niezwykle ważne jest bezwzględne respektowanie poleceń firmy ozonującej. Ich wdrożenie w życie pozwoli przeprowadzić ozonowanie szybko, skutecznie i co najważniejsze - bezpiecznie. Przed całym procesem należy:

  • zabezpieczyć pomieszczenia i sprzęty, aby uniknąć ich zniszczenia. Urządzenia RTV i AGD oraz cenne przedmioty takie jak obrazy lub meble warto dokładnie owinąć folią ochronną;
  • usunąć wszelkie rośliny i szczególnie zadbać o to, aby w domu nie przebywały zwierzęta domowe;
  • uszczelnić wszystkie kratki wentylacyjne oraz inne miejsca nieszczelne;
  • jeżeli proces ozonowania ma na celu usunięcie nieprzyjemnego zapachu, to przed jego wykonaniem należy usunąć źródło (w przypadku na przykład grzyba wymagane jest, aby się go pozbyć przed ozonowaniem).

Po zabezpieczeniu mieszkania powinien znajdować się w nim tylko i wyłącznie odpowiednio ubrany i zabezpieczony pracownik, który na wstępie przekaże dokładne instrukcje jak mamy postępować oraz opisze cały proces ozonowania.

Przebieg procesu ozonowania

Całe ozonowanie można podzielić na 4 główne etapy:

1. Uszczelnienie i przygotowanie mieszkania. Zdarza się, że w celu optymalizacji efektów warto przedzielić folią jedno pomieszczenie na kilka mniejszych części.

2. Rozstawienie generatorów gazu ozonu na odpowiednich podwyższeniach – po tym następuje ich uruchomienie (liczba generatorów zależy od stopnia zanieczyszczenia czy wielkości pomieszczenia).

3. Monitorowanie procesu oraz pomiar stężenia ozonu - przez cały proces powinno być utrzymywane na odpowiednim poziomie, który da widoczne efekty. Po zakończeniu pracy generatorów powinno się poczekać pół godziny, aby ozon miał czas na działanie.

4. Wyłączenie generatorów, końcowy pomiar stężenia, wywietrzenie pomieszczeń aż do czasu uzyskania w nich bezpiecznego środowiska dla ludzkiego zdrowia i życia. Po wejściu do pomieszczenia poddanego ozonowaniu może być wyczuwalny charakterystyczny zapach, jednak nie wskazuje on na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. W celu jego eliminacji, warto jeszcze raz wywietrzyć całe mieszkanie przez 15-20 minut.

W jakich miejscach i kiedy warto ozonować?

Ozonowanie - jako ekologiczna i wydajna metoda dezynsekcji - polecana jest do pomieszczeń i całych mieszkań, w których doszło do zalania, pożaru, rozprzestrzenienia się nieprzyjemnego zapachu, a także w których występowała choroba lub nastąpił zgon. Ozonowanie doskonale sprawdza się również w budynkach publicznych: urzędach, szkołach, przedszkolach, obiektach sportowych oraz gastronomicznych. Jest polecane do szpitali i przychodni w celu obniżenia poziomu chorobotwórczych mikroorganizmów – skutecznie usuwa bakterie, wirusy i grzyby znajdujące się w powietrzu. Ozonowanie jest także chwalone przez alergików, ponieważ pozwala na skuteczne usunięcie roztoczy kurzu i innych alergenów. Dobrze sprawdza się w fabrykach, fermach i wielu innych pomieszczeniach użytkowych oraz samochodach - wywabia zapach m.in. tytoniu zarówno z tapicerki, jak i siedzeń. Metoda ta jest w pełni bezpieczna i skuteczna - dzięki temu cieszy się coraz większą popularnością i zadowoleniem wśród naszych Klientów.

Ozonowanie to neutralny dla środowiska, ekologiczny, wydajny i skuteczny sposób oczyszczania i dezynsekowania nie tylko pomieszczeń, ale i samochodów. Nie maskuje nieprzyjemnych zapachów, ale je usuwa. Metoda ta to najlepsze rozwiązanie na różnego rodzaju problemy z czystością i zapachami!

Jesteś zainteresowany skorzystaniem z usług firmy OzonPlus? Skontaktuj się z nami!